Ela Gawin

MANIPULACJE LUDZKIMI EMOCJAMI
– TECHNIKI WYWIERANIA WPŁYWU NA LUDZI

Na podstawie książek:
1 Anatomia sekty,  Andrzej Zwoliński
2  „Mechanizmy wywierania wpływu na ludzi”Roberta B. Cialdiniego

___________________________________________________________________________________________________________________________
 

MANIPULACJE LUDZKIMI EMOCJAMI – TECHNIKI WYWIERANIA WPŁYWU NA LUDZI:

Co to jest manipulacja?

Z definicji – manipulacja – ma miejsce wtedy, gdy ktoś ukrywa swoje prawdziwe intencje i cele, a to co mówi, nie jest prawdą i wprowadza nas w błąd. Obłuda manipulacji polega na tym, że podmiot ukrywa swoje prawdziwe myśli przeważnie po to by coś uzyskać. Np. pan X nie lubi pana Y. Ale nie chce się do tego przyznać. Jednak chce mu dokuczyć. Wysyła go do znajomego – pana Z, mówiąc że ten da mu pracę. Oferuje więc niejako pomoc. W międzyczasie nastawia znajomego Z, że przyjdzie do niego jego znajomy, któremu nie chciał odmówić pomocy w znalezieniu pracy, ale tak naprawdę go nie poleca, bo słyszał, że Y jest nieuczciwy(…). Spotkanie panów Y i Z jest niewypałem. Pan Y czuje się źle potraktowany. Wtedy pan X pociesza go, że pan Z okazał się nie w porządku.  Potem obmawia Y za plecami z panem Z. I tak w kółko. To przykład nieszczerości, intryg i manipulacji. Najsmutniejsze jest to, że ludzie często wyrządzają sobie krzywdę nie tylko w celu zysku ale dla potrzeby rywalizacji, „bycia górą”, czucia się ważnym. Gdy ktoś ma np. kompleks niskiego wykształcenia, złych zarobków, złego wyglądu – może być „niebezpieczny” dla innych. Dlatego unikajmy ludzi, którzy mają kompleksy i ulegają im. Tylko prawdziwie mądra i inteligentna osoba, mająca wgląd we własne zachowania  potrafi odciąć się od własnych kompleksów i nerwicowych zachowań. Upraszczając: najlepiej lgnąć do ludzi szczęśliwych i spełnionych a uciekać od niespełnionych i pretensjonalnych.

       Jeżeli manipulacje są zbyt skomplikowane przeważnie wychodzą na jaw. Wtedy autor manipulacji jest najbardziej poszkodowany.

      Manipulacje wywodzą się z braku szacunku do drugiego człowieka i braku kultury. A także braku szacunku dla samego siebie. Ludzie, którzy wchodzą na drogę oszustwa mają często w sobie wiele stresu, lęku, negatywnych przeżyć i bólu. Inni mają nieukształtowaną osobowość albo przestępczą mentalność.  Czasem manipulatorami są ludzie niezrównoważeni psychicznie – ale inteligentni. Brak inteligencji wyklucza prowadzenie manipulacji przez dłuższy okres. Dlatego ludzie prości szybko pokazują nam swoje emocje (prawdziwe oblicze). Te reguły i inne zdania tego opracowania są założeniami, ale nie zawsze muszą one zachodzić. Sytuacje międzyludzkie są tak różne i skomplikowane, że każda sytuacja jest inna…

* Uczciwość – asertywność, bycie otwartym, mówienie prawdy nawet jeśli nie jest najlepsza  powoduje, że ktoś nam ufa i uważa, że będziemy z nim szczerzy. Taka droga jest lepsza. Czasem Ci którzy manipulują udają, że są uczciwi i szczerzy po to by potem wprowadzić nas w błąd i zranić albo wykorzystać. Dlatego nie można ufać osobom, których nie znamy.

* Psychologia mówi o tym, że takie cechy jak złośliwość, nieuczciwość, zachłanność, zazdrość – są stałe i szybko można je zaobserwować. Dlatego osoby, które „są złe” w szybkim czasie się demaskują. Najpierw ma miejsce okres zdobywania zaufania i przyjaźni – to kilka miesięcy (czasem dni lub tygodni). Potem nastąpi zwrot zachowań…  Ci przyjaciele, którzy pomagają nam wiele lat, prawdopodobnie już nas nie zawiodą, ale lepiej nie stwarzać sytuacji, które zagrażałyby ich lojalności. Czasem przecież wieloletni przyjaciółki kłócą się bo jedna „odbiła” drugiej męża itp.

SCHEMAT MANIPULACJI:
- ETAP UZALEŻNIENIA, PRZYJAŹNI, OFEROWANIA POMOCY, TZW. „BOMBARDOWANIA MIŁOŚCIĄ” (np. w przypadku sekt). Ten etap wywołuje u osoby pozytywnej i wrażliwej reakcje zależności, wdzięczności i sympatii.
- ETAP PROSZENIA O DROBNE PRZYSŁUGI W ZAMIAN ZA WCZEŚNIEJ OFEROWANĄ PRZYJAŹŃ
- ETAP WIĘKSZYCH ŻĄDAŃ. WSPOMAGANY OBIETNICAMI. I POCZUCIEM DŁUGU.
- ETAP OGRANICZANIA TOŻSAMOŚCI DANEJ OSOBY, JEJ POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI. Etap w którym korzysta się z technik „prania mózgu”, manipulacji, namowy, przekupstwa itp. Ważnymi technikami jest sugestia, podteksty, hipnoza, wmawianie, ciągłe powtarzanie; sugestia wpływająca na podświadomość, porównania, metafory, aluzje; system nagród i kar; kary fizyczne itp.
-PRANIE MÓZGU – SUGESTIE – ETAP EKSPLOATACJI, KTÓREMU CZĘSTO TOWARZYSZY PONIŻANIE DANEJ OSOBY. Zachodzi na poziomie uzależnienia osoby (finansowej, psychicznej, zawodowej; relacje typu szef – przełożony i inne)
- ETAP DALSZEGO NISZCZENIA

- IZOLACJA OD RODZINY I INNYCH PRZYJACIÓŁ
-CZASEM MANIPULACJA MOŻE DOPROWADZIĆ DO ŚMIERCI. SEKTY ZMUSZAJĄ DO SAMOBÓJSTW NIEPOTRZEBNE JUŻ OSOBY. MANIPULATORZY POZBYWAJĄ SIĘ SWOICH OFIAR GDY NIE SĄ  IM JUŻ POTRZEBNE. GDY NIE MAJĄ JUŻ TEGO CO CHCIANO OD NICH UZYSKAĆ – PIENIĘDZY, SIŁY, URODY, SEKSAPILU, KONTAKTÓW, WPŁYWÓW ITP.
- INNE

KTO ŁATWO ULEGA MIANIPULACJOM:

- Wykorzystanie pociągu płci. Manipulacjom ulegają osoby przeciwnej płci. Mężczyźnie jest łatwo manipulować kobietą, a kobiecie mężczyzną, gdy Ci są atrakcyjni! Takiej manipulacji często nie wytrzymują przyjaźnie – dwóch koleżanek czy kolegów, którzy rezygnują z lojalności wobec siebie w sytuacji gdy na horyzoncie pojawia się potencjalny obiekt pożądania, z którym kontakt wyklucza przyjaźń ww.
- Manipulacjom łatwo ulegają młode osoby
- Manipulacjom sprzyjają zależności w pracy. Dlatego często dochodzi do tzw. mobbingu w pracy
- Manipulacje często zachodzą na płaszczyźnie rodziny
- Manipulacje często zachodzą na płaszczyźnie miłości
- Manipulacje często zachodzą na płaszczyźnie przyjaźń
- Manipulacjom łatwo ulegają osoby wrażliwe. Takie też najłatwiej skrzywdzić, wykorzystać, oszukać i zranić. Są z kolei ludzie którzy w ogóle nie reagują na manipulacje.

JAK UNIKAĆ MANIPULACJI?
-  Nie pozwalajmy innym wpływać na nasze poglądy, uczucia i emocje
-  Zachowujmy swój własny świat. Sami decydujmy sobie. Nie pozwólmy innym wpływać na nas. Chowajmy się przed ich wpływem. Nie pozwólmy innym zabierać nam czasu. Czasami ulegamy manipulacjom nawet pozwalając innym zabierać nam czas przez telefon lub internet bo nie potrafimy odmówić kontaktu…
- Struktura państwa, religii i każdy kodeks to już manipulacja. Od nas zleży jednak decyzja czy odpowiadają nam reguły kodeksu. Człowiek z definicji jest wolny i tacy się czujmy…
- SZACUNEK NAS SAMYCH DLA SIEBIE WYNIKA Z TEGO, ŻEBY NIE DECYDOWAĆ SIĘ NP. NA ROBIENIE WSZYSTKIEGO ZA PIENIĄDZE I ŻEBY MIEĆ ODWAGĘ NIE UGIĄĆ SIĘ PRZED LUDŹMI, OD KTÓRYCH TAK NAPRAWDĘ ZALEŻYMY. To dowód odwagi, bezkompromisowości i wolności.  Wielu ludziom zdarza się np. często rezygnować z honoru dla korzyści finansowych a tak naprawdę - efekt jest przeciwny – tracą wszystko (bo tracąc honor tracimy też pieniądze).
- Czy państwo ma prawo zabierać nam zarobki poprzez wysokie podatki.  Struktura państwa, religii i każdy kodeks to już manipulacja. Musimy umieć przeciwstawiać kodeksom i znać swoje prawa (jako istot ziemskich, części kosmosu – ta sfera jest poza kodeksem, społeczeństwem i prawem)
- Nie wolno nam ulegać depresji. Musimy czuć się szczęśliwi. Opiekować się sobą i dbać o siebie. Nikt inny za nas tego nie zrobi.
- BĄDŹMY OSTROŻNI. NIE UFAJMY INNYM! IM BARDZIEJ KTOŚ ZABIEGA O NASZE ZAUFANIE TYM CZĘŚCIEJ ROBI TO PO TO ABY NAS WYKORZYSTAĆ. ALE TRZEBA TEŻ WIERZYĆ W PRZYJAŹŃ I LUDZKĄ ŻYCZLIWOŚĆ. 

CDN